Haritadan Firma Ara

Sağlık Haberleri

İlaç Fiyatlarına Büyük Zam
HaberlerSağlık
15.29 , 25/01/2016
Web Siteniz Yok mu?
İlaç Fiyatlarına Büyük Zam
Bu bir tanıtımdır.
Reklam Verebilirsiniz
Sağlık Bakanlığı ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu temsilcileri ve ilaç sanayicileri yapılan uzlaşmayla ilaç fiyatlarına %10-20 arasında zam yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, 1 liraya kadar olan ilaçlara %20, 5-6 lira arası olanlara ise %10 zam yapılacak.
 
Sağlık Bakanlığı temsilcileri ve sanayiciler arasındaki ilaç fiyatları konusundaki görüşmelerde anlaşma çıktı. Buna göre, bazı ilaçlarda kamu kurum iskontosu da azaltılacak ve bir liraya kadar olan ilaçlara %20, 1-2 lira arası olanlara %18, 2-3 lira olan laçlara  %16,3, 4 lira arasında olanlara %14,4, 5 lira arası %12,5 ve 6 lira arası olan ilaçlara ise %10 zam yapılacak. Eczacılar, piyasada olmayan ilcalar için belirlenen döviz kurunun güncellemesini istediler. Eczacılar, kur güncellense bile Türkiye’de ilacın Avrupa’dan daha ucuza satıldığını bu yüzden ilaç firmalarının kar elde etmedikleri ürünü Türkiye’ye getirmemeye ilacı başka ülkelere satmaya başladıklarını söylüyorlar. Böylece de, Türkiye’de bulunamayan ilcalar listesi oluştuğuna dikkat çekiyorlar.
 
Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saylan, ‘’ilaç çok önemli bir ürün ama aynı zamanda ticari bir ürün. Ülkemizde ilacı üretenler veya ithal edenler kar etmiyor. Üretici de kar etmediği ürünü üretmiyor veya ithal etmiyor. Ülkemizdeki sorun budur’’ dedi. İlaç fiyatlarındaki düzenleme ile bu sorun halen çözümlenmiş değil diyen Saylan, bulunamayan ilaç sorununa düzenlemenin çare olmayacağını söyledi.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
Reklam Verebilirsiniz
 
 
 
Bu haber 1577 defa incelenmiştir.

Etiketler: #Türkiye#Zam#İlaç#Eczane#Fiyat
Habere Yorum Bırakın
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.
Anket
  Sizce Türkiye'de Başkanlık Sistemi Olmalı mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER