Haritadan Firma Ara

Türkiye Haberleri

Ms Bir Hastalık Mıdır?
HaberlerTürkiye
10.28 , 02/09/2015
Web Siteniz Yok mu?
Ms Bir Hastalık Mıdır?
Bu bir tanıtımdır.
Reklam Verebilirsiniz
Nöroloji uzmanı Dr. Levent Kor, yaptığı açıklamalarda ‘’MS bir hastalık değil, hastalıklar Grubudur’’ dedi.
 
Nöroloji uzmanı Levent Kor, tıp dilinde Multipl Skleroz olarak adlandırılan MS’nin bir hastalık değil hastalık gurubundan oluştuğunu belirtti. Çerkezköy’de bulunan Özel Optimed hastanesinde Nöroloji uzmanı olarak görev yapan Kor, beyin ve omiriliği etkileyen bu hastalığın sıklıkla genç erişkinlerde görüldüğünü, Multipl Skleroz’un aynı zamanda nörolojik hastalıklarında beraberinde geldiğini belirtti.
 
Nöroloji Uzmanı Kor, ‘’ MS tek bir hastalık değil, başka nörolojik hastalıkların da eşlik ettiği hastalıklar grubudur. Multipl Skleroz, farklı şekillerde gelişir bu gelişim gelişim kişiden kişiye de farklılık gösterir’’ dedi. MS hastalarında cüzi bir kısmında bu hastalık özre neden olabilmektedir. MS kalıtsal bir hastalık olmamakla birlikte öldürücü ve bulaşıcı da değildir. MS hastalığının nedeninin şimdiye kadar virüslerin bakterilerin neden olduğu söylense de bunların hiç birisi kanıtlanmamıştır. Hastalık, nörolojik belirtilerle başlayarak ilerler ve bir müddet sonra duraklama sürecine girer. Daha sonra hastalık dönemlerinde ataklar görülmeye başlar. MS hastalarının %10-15 kadarında hastalık uzun yıllar ilerleyerek devam etiği görülmektedir’’ dedi.
 
HASTALIK KUTUPLARDA ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR
 
Hastalığın sıcak iklimlerde görülmemekle birlikte kutuplara doğru görülme sıklığının arttığı belirtiliyor. Nörolog Levent Kor, ‘’ Mesela Akdeniz ülkesi İtalya ve İspanya’da 100 bin kişi içerisinde 50 ila 60 kişide MS görülürken, İskandinav ülkelerin bu oranlar 100 binde 100-200 e kadar çıkabilmektedir. Hatta Kanada’da yapılan araştırmalarda MS hastalığının 100 binde 200 olduğu belirlenmiştir’’ dedi.
  
Uzman Dr. Levent Kor, kadınlarda MS görülme yaşının 20-40 yaşları arasında olurken, beyaz ırklarda ve soğuk iklimi olan ülkelerde görülme oranlarının arttığını açıkladı.
 
MS’NİN ORTAYA ÇIKIŞI?
 
Hastalığın belirtileri şöyledir. Görme kaybı, bulanık görme veya çift görme, konuşmada bozukluk, peltekleşme, kollarda vücutta güç kaybı, denge kaybı, yürümede güçlük, eller de titremedir. Bu sayılan belirtilerin tek başına MS hastalığına ait olmadığını belirten Kor, başka hastalıklarda da bu belirtilerin olabileceğini dile getirdi. Bağışıklık siteminde meydana gelen MS, vücudun merkezi sinir sistemini etkiler.
 
MS’NİN TEDAVİSİ
 
Nörolog Levent Kor, MS’nin tedavisinde çeşitli yöntemlerin olduğunu bunların, öncelikle atak tedavisinin yapılmasını belirtti. Akabinde semptomatik tedavi ve koruyucu tedavilerle devam ettiğini anlatan Kor, MS’nin grup hastalığı olduğunu ve tedavinin de ekip olarak yürütülmesini gerektiğini belirtti.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
Reklam Verebilirsiniz
 
 
 
Bu haber 1773 defa incelenmiştir.

Etiketler: #UzmanDr.LeventKor#Ms#Hastası
Habere Yorum Bırakın
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.
Anket
  Sizce Türkiye'de Başkanlık Sistemi Olmalı mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER