Haritadan Firma Ara

Dünya Haberleri

Irak Büyükelçisi Dışişlerine Çağrıldı; Irak’la İpler Kopuyor
HaberlerDünya
21.36 , 05/10/2016
Web Siteniz Yok mu?
Irak Büyükelçisi Dışişlerine Çağrıldı; Irak’la İpler Kopuyor
Bu bir tanıtımdır.
Reklam Verebilirsiniz
Kuzey Irak’ta Başika Kampı’nda bulunan Türk askerinin varlığından rahatsız olan Irak ile ilişkiler kopma noktasına geldi. Türkiye ve Irak, büyükelçileri dışişlerine çağırdı.
 
TBMM’den, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye ve Irak’taki tezkeresini 1 yıl daha uzatmasının ardından Irak Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye “işgalci” suçlaması yöneltti. Irak milletvekilleri, Türkiye’nin tezkereyi uzatma kararını kınadı ve hükümetin Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet etmesini istedi. Türkiye’nin, Irak’ın bu kararına tepkisi sert oldu. Dışişleri Bakanlığı karara geniş kapsamlı bir kınama yayınlayarak cevap verdi. İki ülke de büyükelçileri dışişlerine çağırdı. Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Türkiye ile bir çatışmaya girmek istemediklerini, Türk askerinin Başika’dan çekilmesini istediklerini söyledi.
 
Buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 1 Ekim’de Meclis’in açılış konuşmasında; Türkiye’nin masanın dışında kalamayacağını, Musul’a yapılacak bir operasyonun Telafer’i etkileyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türkiye’nin güvenliği ve huzuru için bu doğrultuda ilerlemek zorunda olduğunu belirtti.
 
Kuzey Irak’ta bulunan Başika kampında Türkiye, Kürt Peşmergeleri ve SunniHaşd el Vatani milislerini eğitiyor.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
Reklam Verebilirsiniz
 
 
 
Bu haber 1675 defa incelenmiştir.

Etiketler: #Türkiye#Irak#operasyon#Kürt#asker
 
Habere Yorum Bırakın
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.
Anket
  Sizce Türkiye'de Başkanlık Sistemi Olmalı mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER