Haritadan Firma Ara

Ekonomi Haberleri

2017’de Emekli Memur Yaşadı
HaberlerEkonomi
10.18 , 22/11/2016
Web Siteniz Yok mu?
2017’de Emekli Memur Yaşadı
Bu bir tanıtımdır.
Reklam Verebilirsiniz
İşçilerin kaç yıl çalışırlarsa çalışsınlar emekli ikramiyeleri çalıştıkları yıl kadar hesaplanırken, memurlarda ise bu tazminat 30 yıl sonrasını kapsamıyordu. İşte memurların yaşadıkları bu adaletsizlik için Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmış ve mahkeme yasada “Memur emekli ikramiyesi hesabında 30 yılı aşan süre dikkate alınmaz” maddesini iptal etmişti. İşte bu karar 7 Ocak 2015’den itibaren geçerli olmuştu.
 
Memurlar 7 Ocak 2015’den itibaren geçerli olan karardan sonra kaç yıl çalışırlarsa çalışsınlar emekli ikramiyesini tam alıyor. Anayasa Mahkemesinin kararıyla 30 yıl sınırı kalktığı için 30’un üzerindeki çalışılan her yıl için derecesine göre alacakları miktar 1500-4000 lira arasında yükseliyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararı geriye doğru işlemiyor. Karardan önce emekli olan memurlar 30 yılın süreler için ikramiye alamazken, SGK başvuruları reddetti ancak dava açanlar ek ikramiye alabildi.
 
Dikkat, memurlar yasa çıktıktan sonra 1 yıl içinde SGK’ya başvuranlar alabilecekken, davası sürenler de başvuru yapmış sayılacak. Ödemeler, başvurudan sonra 3 ayında kalan kısım ise faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayında olacak. Hazırlanan yasa, OHAL, prim ve vergilerle ilgili afların öne çekilmesiyle ötelendi. Alınan bilgiler, yasanın yılsonuna kadar meclisten geçeceği yönünde.
 
Posta
 
Bu bir tanıtımdır.
 
Reklam Verebilirsiniz
 
 
 
Bu haber 4076 defa incelenmiştir.

Etiketler: #Memur#İşçi#Emekli#Ekonomi#SGK#OHAL
 
Habere Yorum Bırakın
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.
Anket
  Sizce Türkiye'de Başkanlık Sistemi Olmalı mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER